ABD Vatandaşı Olmak İsteyen Vatandaşlar İçin Yasal Prosedür | Barış Mükyen
Blog,  Görüşlerim

ABD Vatandaşlığında Yasal Prosedür

Tarihine bakıldığında ‘’göçmen ülkesi’’ olarak adlandırabileceğimiz Amerika Birleşik Devletleri refah seviyesi, geniş coğrafyası ve ekonomik fırsatları sebebiyle dünyanın farklı noktalarındaki uluslara cazip görünmüş ve göçmenlerin uğrak yeri olmuştur. Tarihsel olarak, genellikle ‘’melting pot’’ erime potası metaforunun kültürel entegrasyonunu tanımlamak için kullanıldığı ABD, farklı kültürel geçmişe sahip yabancı unsurların akınıyla daha heterojen hale gelen homojen bir toplumdur. Sosyo-kültürel zemininin bu denli zengin ve geniş özgürlük alanlarına sahip olması da ABD‘ye başlıca göç etme sebeplerinden biridir.

Ne yazık ki, böylesine farklılıklara açık bir toplumun konu siyasi sınırlar olduğunda aynı perspektife sahip olduğunu söylemek çok da mümkün olmamaktadır. Temelli ABD’ye göç etmek bir yana, basit bir turist vizesi almak için sayısız prosedür gerekebilir. O sebeple ABD vatandaşı olmaya karar veren bir bireyin tüm yasal prosedürlere hâkim olması ve bunların izinden gitmesi hem tüm aşamaları hızlandıracak hem de kolaylaştıracaktır.

ABD vatandaşı olabilmek için (lawful permanent resident) yani yasal daimi oturma izni ya da bir diğer adıyla Green Card sahibi olmak gerekir. Green Card ya da daimi oturum iznine sahip biri ABD’de rahatça yaşayabilme, çalışabilme, askere gidebilme ve diğer pek çok Amerikan vatandaşının sahip olduğu hak ve yasalardan istifade edebilir. Lakin tüm yasalara tabi tutulmanız mümkün değildir. Örnek vermek gerekirse; sıradan bir vatandaş gibi oy veremezsiniz ya da fon yardımı gibi tüm olanaklardan yararlanamazsınız. Bunun yanı sıra, belirli zaman aralıklarıyla Green Card’ınızı yeniletmeli ve uzun süre ABD dışında kalmamalısınız, aksi takdirde bulunan pozisyonunuzun iptaliyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Amerikan vatandaşlığı edinme süreci kazanım yolu ‘’Yurttaşlığa Kabul Yoluyla Vatandaşlık (Citizenship by Naturalization)’’ olarak adlandırılır. Kısaca, göçmen pozisyonuna sahip bireyin başka bir ülkenin vatandaşlık hakkını elde etme talebine belli şartları yerine getirmesi sonucunda vatandaşlık verilmesi sürecidir. Ancak bu noktada şu belirtilmelidir ki, Amerika Vatandaşlık ve Göç Dairesi (USCIS) şartlarının titizlikle ve çok ciddi şekilde yerine getirilmesini bekler.

Vatandaşlığa kabul yoluyla ABD vatandaşlığına hak kazanmak için ; bir kişinin LPR statüsüne en az beş yıl Green Card’a veyahut Green Card’ı ABD vatandaşı bir eş aracılığıyla alması durumunda üç yıl sahip olması gerekir. Evlilik kurumuyla beraber göçmen kişi bir ABD vatandaşının yakın akrabası konumunda olarak yeşil kart almaya hak kazanmış olacaktır. Bunun yanı sıra yasal olarak tam zamanlı ikameti olan bir kişiyle evlenmesi durumunda da aynı etkiye sahiptir. Ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere başka istisnalar da vardır: ABD vatandaşlığı için başvuranlar en az 18 yaşında olmalı, sürekli ikamet göstermeli, “iyi ahlaki karakter” kriterlerine uyum sağlamalı, orta düzey bir İngilizce’ye sahip olmalı, ABD tarih ve yurttaşlık sınavlarına girmelidir.

Benzer koşullara sahip olduğunuz halde birkaç sebepten dolayı yasa dışı konumunda gözükerek sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin, vizenizin geçerlilik süresi geçmesine rağmen hâlâ orada ikamet ediyor olabilir, ya da ülkeye en başında yasa dışı yollardan giriş yapmış olabilirsiniz. Birincisi durumunda yasal yollara başvurduğunuzda daha az sorunla karşılaşabilirsiniz ancak ikincisi durumunda ABD vatandaşı biriyle evli olmanız bile yasa dışı göçmen statünüzü değiştirmez. Bu gibi durumlarda ABD’de devamlı ikametgah etmenin tek yolu göçmenlik avukatlarına başvurmaktır, göçmenlik yasası konusunda geniş uzmanlığa sahip bir avukata danışmanız size yardımcı olacaktır. Bu durumda, yasal af veya feragat hakkı kazanabilirsiniz. Ancak, yasal yardım olmadan feragat etmenin neredeyse imkansız olduğunu unutmamalısınız. Olayların akabinde ABD göçmenlik makamları sizi tutuklarsa, sınır dışı etme işlemleri başladığında göçmenlik mahkemesine gitmeniz gerektiğinde, uygun yasal temsile sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Bu işlemler sırasında sizi mahkemede deneyimli bir avukat temsil etmelidir.

Başvuru süreci şu şekilde özetlenebilir, N-400 formu ile başvuru yapılması, biyometrik verilerle randevuya gidilerek prosedürün tamamlanması, vatandaşlık mülakatı ve İngilizce sınavlarının tamamlanması, başvurunun karara bağlanması, olumlu olması durumunda bağlılık yemini ve yurttaşlığa kabul belgesi alınması. Özet geçtiğimiz bu sürecin aslında uzun ve maddi açıdan da külfetli olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız, bu nedenle doğru yasal danışmanlığı alarak olabilecek hataları önler, maddi kaybın ve özellikle de zaman kaybının önüne geçmiş olursunuz.

Amerika’da Vatandaşlık Almak – İstisnai Durumlar

ABD’de yeşil kart almak için farklı yollara başvurabilirsiniz, çekilişe katılmak ya da çalışma izni almak ve akabinde ki koşulları yerine getirmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra yatırım yoluyla yeşil kart elde etmekte mümkündür. Burada bir istisna doğmuştur, olağan koşullarda 1 milyon dolarlık bir yatırım yapılması gerekmektedir fakat belli durumlar oluştuğunda örneğin işyerinin bulunduğu bölge kırsal (kırsal alan olarak sayılabilmesi için resmi metropol sınırları dışında ve yirmi binden fazla kişinin ikamet etmesi gerekmektedir) istihdam oranı düşük bir bölgede bulunuyorsa, yatırım 500.00 ABD dolarına inmektedir. ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik İdaresi (USCIS) işsizlik oranının yüksek olduğu bölgeleri belirleyerek liste oluşturmaktadır. Bu listedeki yerlere başvurmak mantıklı olacaktır, ayrıca listede bulunmayan ancak sizin tarafınızdan işsizlik oranı yüksek bir bölge tespit edilirse, yine kurumlardan belgeleri temin ederek başvuru yapabilirsiniz. USCIS, temin edilen belgeleri güvenli bulması durumunda kabul edecektir.

USCIS bu yöntemle kırsal bölgede yeni iş kolları yaratma, sermaye yatırımını arttırma ve yurtiçi ekonomik yayılımı destekler ve yeni yatırımlara teşvikte bulunur. Özellikle de bu yatırımların arasında gayrimenkul bazlı projeler yaygındır ve göç idaresi avukatları gayrimenkulle ilişkilendirilen yatırımların yoğun ilgi görmekle beraber yatırımların iyi değerlendirilerek elde edinilmiş yeşil kart hakkını sürdürmekte faydalı bir iş modeli olduğunu desteklemektedirler.