Az Çoktur | Barış Mükyen
Blog,  Görüşlerim

Az Çoktur

“Hayatta önemli olan çok şeye sahip olmak değil, az şeye ihtiyaç duymaktır.”

Platon

Demiş Platon; adeta günümüzün şartlarını görerek.

Çokun, daha fazlanın, daha iyinin, daha güzelin vurgulandığı hatta bunlardan azının dışlandığı bir dönemde yaşarken azla mutlu olmak kolay, kendiliğinden olabilecek gibi durmuyor. 

Eğer çevrenizi, toplumu, “trend”leri dikkate alırsanız belki de kendinizde bir sorun olduğunu düşüneceksiniz. Yetersizlik duygusu yoklayacak sizi. Hayatınızda doğal, olduğu gibi duran şeyler “demode” algılanacak dışarıdan. Bolca tavsiyeler, linkler paylaşılacak ki tüketmeden mutlu olunamayacağı herkes tarafından benimsensin! 

Az şey denilince akla ilk eşya geliyor. Peki ya diğer fazlalıklar? Aslında sohbet etmekten hoşlanmadığınız kişilerin hayatınızda olması, yıllardır konuşmadığınız birinin rehberinizde olması, zihninizde her daim dönen aynı düşünceler, kalıplar… 

Soyut ya da somut… Hayatınızda fazla olan her şeyi uzaklaştırdıkça balondan atılan yükler gibi hafifleyip daha yukarıya çıkacaksınız. Görmediğiniz yollar, bakmadığınız açılar serilecek önünüze. İster istemez başka bir tondan yaşamaya başlayacaksınız bu hayatı. 

Av. Barış Mükyen