En Büyük Gücünüz | Barış Mükyen
Blog,  Görüşlerim

En Büyük Gücünüz

“Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız, vardığınız yerin önemi yoktur.”
“Kendinizi bir hedefe odaklamadığınız sürece, sadece umut vardır, plan yoktur.”

Peter Drucker

Bu hedef bazen yeni bir iş olabilir bazen de hali hazırda bulunduğunuz ortamda kendi hayatınız için bir fark yaratmak olabilir. O anda bulunduğunuz noktadan çok, spesifik olarak belirlediğiniz B noktasıdır önemli olan.

O anda bulunduğunuz yer, en dip olabilir veya vasat bir yer olabilir sizin gözünüzde. Hayata eksilerle başlamış olabilirsiniz… Fakat sizi ileriye taşıyacak en büyük gücün sahibisinizdir. Yönetimi tamamen sizin elinizde olan güç: ODAĞINIZ.

Elde edemediklerinize, kaybettiklerinize bakıp sadece şikâyet edebilirsiniz ya da tüm bu olumsuz şartlarla helalleşip yeni belirlediğiniz hedefinize doğru ilerleyebilirsiniz.

Hayallerinizi istediğiniz kadar büyük, sınırsız, saçma, çılgınca düşleyebilirsiniz. A noktasından Z noktasını hayal etmek heyecan verici olacaktır. Ama Z noktasına ulaşmak için makul hedefler koymanız gerekmektedir.

Büyük hedefinizi daha küçük hedeflere bölerek, adım adım ilerleyebilirsiniz. Bir kitap çıkartacaksanız “best seller” olmasını düşleyebilirsiniz. Ama önce onu yazmanız gerekir, sonra onu basacak bir yayınevi bulmanız ve sonra tanıtmanız gibi…

Eğer siz de ağzında gümüş kaşıkla doğmayan kişilerdenseniz, kendi yolunuzu kendiniz çizeceksiniz. Kimseden beklemeden, kimseyi suçlamadan, kendi hayatınızın sorumluluğunu alarak.  
Çünkü “hayat iyi kartlara sahip olma değil, bazen kötü bir eli iyi oynama meselesidir.” Jack London 

Av. Barış Mükyen