Hayattaki Denge | Barış Mükyen
Blog,  Görüşlerim

Hayattaki Denge

Günümüzde kişisel gelişim diye bir gerçek var. Sevebilirsiniz, tepkili olabilirsiniz ya da size yarayacak kadarını alıp hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Zor anlar yaşarken, çok sinirlendiğiniz, çok üzüldüğünüz bir anda eğer daha önce kendi üzerinizde çalıştıysanız, o an bilinçli olarak seçebileceğiniz seçenekler sunulur önünüze: Durumu düşünüp daha çok kızmak, sadece kızmak; hemen çözüm aramaya geçmek ya da tamamen görmezden gelmek. 

Peki bunlara bir seçenek daha eklense? Hepimizin hayatında bize güç veren kaynaklar var; aile, tatil, yürüyüş, müzik gibi… Tamamen kişiye özel. Zorlandığınız anlarda içsel olarak bu kaynakları ziyaret edebilirseniz, ruh haliniz ve o duruma bakış açınız kesinlikle aynı kalmayacaktır. Yine öfkeli olmaya devam edeceksiniz belki ama o kadar da canınızı yakmayacak. Farklı bir yol bulacaksınız ya da o an için hiçbir çözüm bulmak zorunda olmadığınızı fark edeceksiniz.

Hem öfkeli olup hem de akşam buluşacağınız arkadaşınızı düşünmek… İkisini de reddetmemek ama hayatın sadece bir tanesinden ibaret olmadığını bilmek. Hayatın bunlar arasında gidip gelmek olduğunu, bazen inişler bazen çıkışlar olduğunu hissetmek. Küçükken eğlendiğimiz tahterevalli gibi karşılamak. 

Zorluklar kaybolmayacak ama biz daha sakin karşılayabilmiş olacağız. Gelen durumları değiştiremeyebiliriz ama vereceğimiz tepkileri kontrol edebiliriz. 

Av. Barış Mükyen