Problemin Tanımı ve Netliği | Barış Mükyen
Blog,  Görüşlerim

Problemin Tanımı ve Netliği

“Dünyayı kurtarmak için 1 saatim olsaydı; 55 dakikasını problemi tanımlamaya, kalan 5 dakikayı da çözümü bulmaya ayırırdım.”

Albert Einstein

Bir problemle karşılaşıldığında hemen çözüm arayışına girilebiliyor. Ne yapabilirim? Nasıl halledebilirim? ilk akla gelen sorular oluyor… Oysaki ilk adım problemin ne olduğunu anlamaya yönelik olsa çözüm çok daha kolay şekilde belirecektir. 

Problem doğru sorularla irdelenmediği ve net bir dille tanımlanmadığı sürece sınırları belirlenemiyor. Kişiyi adeta dipsiz bir kuyuya itiyor.  

İlk adım: Probleminiz gerçek mi? Elbette her birimizin hayatında gerçek problemler mevcutten, çok duygusal bakılan ya da tamamen yanlış anlama üzerine kurulu ya da aslında önemsenmemesi gereken birçok durum da mevcut. Bu seçenekleri eledikten sonra hayatınızdaki problemi irdelemeye başlayabilirsiniz. 

Öncelikle karşınızda kocaman duran o soruna farklı kişi olarak bakın. Bir çalışansanız bir yönetici olsam ne yapardım ya da satış yapmaya çalışıyorsanız müşteri olsam ne isterdim gözüyle bakmaya çalışın.

Sözcükler güçlü anlamlar içerir. Problemi farklı sözcüklerle ifade edin. Problem aynı kalsa da sizin bakış açınız değişecektir. Böylece farklı çözümler ortaya çıkacaktır. 

Ortada büyük bir problem olsa da siz onun içindeki küçük problemleri görüp aşama aşama çözüme gidebilirsiniz. Bir hamlede sorunu halletmeye çalışmaktansa birkaç adımda tamamını çözebilirsiniz. 

Einstein’a atfedilen ancak onun söylemediği anlamlı bir sözle bitirelim: Problemlerimizin çözümü için aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemeyelim. 

Av. Barış Mükyen