Tüm Muhteşem Hikâyeler İki Şekilde Başlar | Barış Mükyen
Blog,  Görüşlerim

Tüm Muhteşem Hikâyeler İki Şekilde Başlar

“Tüm muhteşem hikâyeler iki şekilde başlar:

Ya bir insan bir yolculuğa çıkar ya da şehre bir yabancı gelir.”

Tolstoy

Kalabalığın, hareketin, zaman zaman da kaosun bol olduğu topraklarda yaşıyoruz. Çoğu kişi için bu o kadar olağan ki farklı bir ülkede, bambaşka bir kültürde bocalayabiliyor kimisi. Sorun yok, engel yok sadece kurallar ve rutinler var. 

Bizdeki durumun olumsuz yönlerinin olduğu açık. Peki hiç olumlu taraflarının da olabileceğini düşündünüz mü? İlham, yaratıcılık gibi konularda mesela. Rahatlık yaratıcılık getirmiyor! Biraz baskı altında, hafif stresle içeridekilerin bambaşka yollardan dışa vurumunu gözlemliyoruz. 

Kendi hayat hikayemizi yaratırken bu dış koşulların bizi yönlendirmesi dışında, içimize dönüp aile, toplum, çevre hatta egomuzdan bağımsız özümüzde neler var, biz bu hayatta ne istiyoruz, nasıl, kim olarak var olmak istiyoruza bakmayı denediniz mi hiç?

İçsel yolculuğa çıkmak cesaret ister çünkü o yollar size gül bahçesi vaad etmez. Büyüyen bir ağacın dallarının gökyüzüne uzanırken aynı zamanda  köklerinin karanlık içinde ilerlemesi gibi bir süreçtir. Sonunda ise meyve veren harika bir ağaç! 

Av. Barış Mükyen