Zebralar Neden Ülser Olmaz | Barış Mükyen
Blog,  Görüşlerim

Zebralar Neden Ülser Olmaz?

Bazen stresi abartıyor muyuz?

Bulunduğumuz coğrafi konum strese, kaygıya çok elverişli. Her gün yaşadığımız kaygıların bir kısmının gerçeğe dönüşmesi maalesef çok mümkün. Fakat… içimizdeki o telaşı, endişeyi kenara itip başka şeyler de mümkün diyebilir miyiz?

Öncelikle kararında stresin faydaları var. Motive edici, zihin açıcı etkiler gibi… Hatta hiç olmamasının zararları var. Hareketsiz kalıp çok acil durumlarda müdahale edememek ya da toplantıya yeterince hazırlanmadığınızı işaret eden o duygunun olmaması gibi. Her zaman o “kararında” dozu ayarlamamız zor. Ayarlayabilseydik stres hissetmezdik zaten. 

Ünlü biyolog Robert Sapolsky’nin “Zebralar Neden Ülser Olmaz?” kitabında değindiği gibi, “endişe ettiğimiz veya stres yaşadığımızda, vücudumuz, bir hayvanın vücudunun verdiği aynı fizyolojik tepkileri vermesine karşın, stresi sonlandırmak konusunda, genellikle, aynı yöntemleri (savaş-kaç veya diğer ani tepkiler) kullanmaktan kaçınır.” Dakikalar önce aslana av olmaktan kurtulmuş ceylan, hiçbir şey olmamış gibi hayatına devam edebilir. 

Belki 5 dakikalık bir olayda yaşadığımız üzüntüyü, stresi günlerce hatta aylarca vücudumuza tekrar tekrar hatırlatıyoruz. Oysa bir zebra gibi unutup hayatımıza devam etsek daha keyifli ve daha sağlıklı olacağımız garanti.  

Av. Barış Mükyen